30.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

ВМРО-ДПМНЕ: Додека Заев јаде со златен прибор, половина милион граѓани живеат во сиромаштија

Најчитани вести

„Зоран Заев и фамилијата Заеви бесрамно се исмејуваат со народот. Додека луѓето тонат во сиромаштија, Заеви јадат со златен прибор кој чини колку полугодишните приходи на едно просечно семејство.Заеви јадат со златни лажички додека половина милион граѓани живеат во сиромаштија со само 2 евра дневно. Око не му трепнува на Зоран Заев што 54.000 лица останаа без работа во последната година, а уште 50.000 други граѓани нередовно земаат плата“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Според партијата, Заев руча со луксузен златен прибор, а државата ја задолжи за 1 милијарда евра за едно тромесечие, буџетската дупка ја направи 920 милиони евра, а дозволи да пропаднат 200 милиони евра на физички и правни лица во скандалозната ликвидација на Еуростандард банка.

„За тоа колку е одлепен од реалноста кланот Заеви покажува фактот што дури тие користат златен прибор, народот собира донации за лекување на свои сограѓани. Врв на безобразие е луксузот на Заеви во сред епидемија кога скоро 2500 лица починаа, а 85000 се заразија“, се додава во соопштението.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com