7.8 C
Skopje
Saturday, December 3, 2022

Vmoto & Pininfarina претставуваат заеднички концепт на EICMA

Најчитани вести

Vmoto Soco Group на саемот EICMA официјално го претстави првиот 3D концепт направен во соработка со италијанската компанија Pininfarina…

Основана во 1930 година, Pininfarina е позната во светот по своите дизајнерски креации. Целта на овој проект е да се создаде програма насочена кон создавање електрично возило. Vmoto ја носи визијата за нова генерација електрични возила, што претставува прв чекор во реализацијата на иновативната идеја досега невидена во сегментот на возила за урбани средини.

Фокусот е на максималната ефикасност, а за да се постигне таа цел, посебно внимание се посветува на различни аспекти на самото возило, од батеријата, компонентите, моторот, тежината и аеродинамиката.

Студијата е исто така фокусирана на оптимизирање на протокот на воздух и го користи ветерот за контрола на температурата. Исто така, акцентот е ставен на автономијата на батеријата.

Истражувањето е спроведено во Италија, глобалниот центар на стил, убавина, мода и инженерство – сите елементи кои се дел од ДНК на Pininfarina речиси еден век.

Работата беше направена во дизајнерскиот центар во Милано, кој го води развојот на идните модели.

Задачата на Pininfarina беше да претстави аеродинамичен концепт кој ќе донесе подобрени перформанси во сегментот на електрични возила на две тркала.

Pininfarina го води истражувањето во областа на аеродинамиката во својот тунел за ветер веќе половина век.

Целта на оваа програма е развој на нови креации на среден и долг рок. Концептот откриен на саемот EICMA е увид во работите што не очекуваат во иднина.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести