Home » Влатко Стефановски пишува автобиографија

Влатко Стефановски пишува автобиографија

by Журнал.мк

Виртуозот на гитара Влатко Стефановски (67) по пет децении на сцената, пишувал автобиографија, и веќе биле завршени повеќето поглавја. Тоа го откри во емисијата ,,У свом филму” на ХРТ, каде зборуваше и за својот нов албум „Muscle Memory“, кој ќе бил објавен за неколку месеци.

-Мојот живот е како еден голем и многу стрмен тобоган. Поминав се и сешто, доживеав врвови во кариерата и во занимавањето со музика, но доживеав и многу драматични нешта на приватен план. Го ставам сето тоа на кантар… и во минатото на различни начини се занимавав со пишување, напишав многу интервјуа кои се како есеи, многу текстови, па можам да напишам и мемоари – вели Стефановски во емисијата за ХРТ, и признава дека не е лесно да се пишува за длабоки емоции.

Кажа дека напишал 60 поглавја, но за најтешките работи му требало да напише уште две-три поглавја, пред целиот материјал да биде предаден кај издавачите.

Како најсреќни моменти во животот ги спомна деновите кога се родиле неговата ќерка и син, а како најтешки, оние кога ги изгубил родителите, но и сопругата пред седум години, како и смртта на брат му, драмскиот писател Горан Стефановски.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More