10.8 C
Skopje
Thursday, December 8, 2022

Владата на Курдистан во Ирак ги суспендира платите на 10.000 вработени

Најчитани вести

Министерството за финансии и економија на Регионалната влада на Курдистан (КРГ) во Северен Ирак вчера ги суспендираше платите на повеќе од 10.000 луѓе кои примиле повеќекратни исплати од владата, пренесува „Мидл Ист монитор“.

Министерството во изјавата објасни дека „одлуката засега 10.609 лица, вклучително и пензионери кои добивале две или повеќе плати од владата“, додавајќи дека одлуката доаѓа во рамките на планот за реформи усвоен од владата.

Досега, КРГ ги суспендираше платите на 21.588 лица од истата причина.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести