Home » Владата на Косово донесе одлука за забрана на ТикТок во јавните институции

Владата на Косово донесе одлука за забрана на ТикТок во јавните институции

by Журнал.мк

Владата на Косово денеска донесе одлука за забрана на апликацијата „ТикТок“ во јавните институции со цел да се елиминираат кибер ризиците.

Заменикот министер за внатрешни работи и јавна управа на Косово, Бардиљ Добра, изјави дека одлуката е превентивна мерка, следејќи ги чекорите на европските земји.

„Рековме дека е дозволено користење на ТикТок на лични уреди, но не и на државниот систем,“ рече тој.

Одлуката е донесена со цел да се елиминираат сајбер ризиците и сите институции се обврзани да ги воспостават потребните технички ограничувања за забрана на TikTok, беше речено по седницата на владата.

Владата на Косово исто така усвои стратегија за борба против дрогата за периодот 2024-2028 година.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More