15.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

Владата ги поддржа Колективниот договор и Предлог-законот за култура

Најчитани вести

Владата на денешната седница усвои Информација со која министерот за култура Хусни Исмаили добива овластување за потпишување на Колективниот договор во културата, а Министерството за финансии се задолжува да ги обезбеди средствата за оваа намена најдоцна до 1 јули 2020 година.

Владата го утврди и предлог текстот на законот за остварување на јавниот интерес во културата со што тој ќе може да продложи во натамошна постапка на донесување од Собранието.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com