Home » Вистината за „чудесните“ пијалоци ќе ве изненади! Нутриционист открива: Ова се 5-те клучни работи за слабеење

Вистината за „чудесните“ пијалоци ќе ве изненади! Нутриционист открива: Ова се 5-те клучни работи за слабеење

by Журнал

Нутриционистката Марија Станишиќ за Informer.rs ги реши најчестите сомнежи кога е исхраната во прашање.

Луѓето имаат различен став кон храната. Некои јадат затоа што уживаат, за други тоа е бегство од некои проблеми, други буквално јадат затоа што мораат, за да преживеат. Затоа, не е чудно што многумина со текот на времето ја губат таа здрава врска и скршнуваат од патот, па на тој начин ја нарушуваат и тежината и метаболизмот.

За оние на кои им е полесно да побараат помош, има нутриционисти кои со индивидуален пристап ќе направат вашата исхрана да не е оптоварување, туку гориво за вашето тело, кое треба да функционира што подобро.

Кога станува збор за здравата исхрана, настануваат разни сомнежи, а нутриционистката Марија Станишиќ на читателите на Informer.rs им ги реши најчестите.

Бавниот метаболизам често се споменува кога станува збор за слабеење, па многу луѓе се прашуваат колку е навистина важен за слабеење и дали постои пијалок што може да го забрза. Сепак, Марија е многу директна овде и ги урива сите илузии што можеби сте ги имале, посочувајќи дека „чудесната напивка“ всушност не постои:

– Начинот на живеење кој кај повеќето луѓе станува секојдневие, директно влијае на забавување на метаболизмот, поради што се јавуваат разни метаболички нарушувања, а од тоа произлегуваат и голем број на болести. Морам да ве разочарам: не постои пијалок, сок, волшебна формула или апче што ќе го забрза метаболизмот. Се шушка дека млаката вода со лимон го забрзува метаболизмот, но заедно со оваа практика почнуваат да се применуваат и некои други добри диететски практики, а заслугата ја препишуваме на лимонот. Само планираното внесување и паметниот избор на храна, како и времето на хранење и физичка активност, доведуваат до забрзување на метаболизмот – истакнува Марија.

Повеќето луѓе се свесни дека за успешно слабеење се потребни одредени упатства, а нутриционистот издвоил 5 клучни работи кои треба да ги следи секој што сака да ослабе:

– Клучот е да се јаде храна (1), а не преработена храна. Колку повеќе свежа храна, парчиња месо, јајца, сирење, овошје и зеленчук има во исхраната, толку се поголеми шансите да се постигне целта. Покрај храната, врз губењето на тежината влијае сонот и закрепнувањето (2), внесот на течности (3), контролата на стресот (4) и регуларноста на оброците (5). Често забораваме дека сме денес, што јадевме вчера.

Сепак, и покрај сето горенаведено, често се споменува дека броењето калории е важно за слабеење, додека други тврдат дека поважна е визуелната количина и видот на консумираната храна. Нутриционистот открива дека сите се во право во овој случај:

– Би рекол дека и двете се важни, но дека не треба да бидеме премногу строги и да се откажеме од се. Треба да научите како да го балансирате секој оброк, погрижете се секој оброк да има доволно протеини, количините да бидат такви што никогаш да не се чувствувате како да сте доволно – заклучува Марија.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More