Home » (ВИДЕО) Покрај жолтите банани на кои сме навикнати, има и црвени банани, познати и како Red Dacca Banana

(ВИДЕО) Покрај жолтите банани на кои сме навикнати, има и црвени банани, познати и како Red Dacca Banana

by Lina Muslija

Тие потекнуваат од Костарика и се популарни во Мексико, Централна Америка, па дури и во некои делови на Австралија. Тие се помали од жолтите, а самото овошје е многу помеко, има кремаста текстура и има вкус на малина.

Богати се со влакна и витамини Ц, Д и Б6. Ако јадете само една црвена банана дневно, ќе внесете 15% од дневната доза на витамин Ц и дури 20% од дневната доза на витамин Д која му е потребна на телото.

Црвените банани се богати со калциум и калиум, па затоа можат да помогнат во подобрување на здравјето на коските. Присуството на антиоксиданси и витамини во црвените банани може да помогне во прочистувањето на крвта. Црвените банани, се добар извор на витамини како што е витаминот Б6, може да помогнат во зајакнувањето на метаболизмот, како и на имунитетот.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More