Home » [ВИДЕО]: Ова е новиот „2025 F66 MINI Cooper S“

[ВИДЕО]: Ова е новиот „2025 F66 MINI Cooper S“

by Журнал

Денес го претставуваме „2025 F66 MINI Cooper S“ – последниот Купер на MINI на бензин. Ќе биде ли достоен наследник на F56?

Кога првпат ќе го погледнете „F66“ лично, речиси е како да сте влегле во алтернативен универзум. Барем така се чувствува еден фан на „MINI“ кој живеел со неговиот претходник F56 во последната деценија. Да, ова е автомобил базиран на F56, но делува како целосно нов. Во приложеното видео „MotoringLife“ целосно ќе ви го претстави овој автомобил.

Прво, да започнеме со тоа зошто овој нов „MINI Cooper“ не е сосема нов. „MINI“ вложува огромни средства во електрифицирање на производната линија со „J01 MINI Cooper“, „J05 MINI Aceman“ и U25 Countryman“ (достапни и како ICE и EV). Оваа огромна инвестиција поттикна одлука – целосно отфрлете го „Cooper“ на ICE, потрошете милијарди создавајќи нов или темелно преработете го сегашниот “F56” додавајќи перформанси, технологија и нов дизајн внатре и надвор. На крајот имаше само еден одговор. “F66” е тој одговор.

 

 

 

И покрај тоа што „MINI“ донесе одлука за силно ревидирање на „F56“ наместо да создаде целосно нов автомобил, дизајнерите речиси ништо не оставија недопрено. Надворешниот дизајн е еволуиран за да одговара на „J01 MINI Cooper“ со цел да изгледа идентично за обичниот набљудувач. Надежта на „MINI“ е дека потенцијалниот купувач ќе избере “ICE” (мотор со внатрешно согорување) наспроти “EV” (електрично возило) без стилските разлики да „ги заматат водите“.

 

 

 

Ова ќе се прошири на речиси секој аспект од автомобилите. Како што можете да видите, „F66“ има (речиси) идентични тркала, ретровизори, па дури и осветлување. Но, интересно, возилата немаат исти надворешни делови, без разлика колку тие изгледаат слични.

Дизајнерите на „MINI“ го применија минималниот дизајнерски јазик што го видовме на „J01 MINI Cooper“ со елиминирање на сите нефункционални отвори и дизајнерски елементи. Ова резултираше „F66“ да изгледа поелегантно од својот претходник и поблиску до оригиналната естетика на класичниот „MINI“.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More