8.8 C
Skopje
Saturday, December 10, 2022

(Видео) Огромен кратер се отвори среде град во Италија, се трага по луѓе

Најчитани вести

Голем кратер во земјата, длабок 20 метри, се отвори на паркинг во близина на ковид-центарот во Неапол, со бучава, кршење и звук на експлозија.

Тони земја, асфалт, камења и неколку паркирани автомобили се урнаа во бездната.

Според агенцијата Аги, на самото место има пожарникари кои заедно со кучињата трагачи се обидуваат да утврдат дали има луѓе меѓу урнатиот материјал и возила. Засега нема информации за повредени или евентуално исчезнати.

Кратерот и уривањето на земјата ги оштетиле каблите и цевките, затоа било потребно да се евакуира хостелот, зградата во која биле сместени полесните ковид-пациенти, но централната болница и главниот ковид-центар не биле оштетени или загрозени, па затоа продолжуваат да работат.

Властите ја исклучуваат можноста за намерна експлозија, а полицијата ги истражува причините. Агенцијата потсетува дека во Неапол во последните неколку денови имало обилни дождови.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести