Home » Верица Шерифовиќ минувала низ пекол: Поради уцена не можела да се разведе, а плаќала и коцкарски долгови

Верица Шерифовиќ минувала низ пекол: Поради уцена не можела да се разведе, а плаќала и коцкарски долгови

by Lina Muslija

Пејачката Верица Шерифовиќ од бракот со Рајко Шерифовиќ ја има ќерката Марија Шерифовиќ, а малкумина знаат дека нејзиниот живот не бил воопшто лесен.

Верица Шерифовиќ поради љубов го напуштила средното училиште, а пејачката од самиот почеток на брачниот живот доживеала психичко и физичко насилство, но решила да остане со сопругот заради ќерката Марија.

-Кога Марија беше мала сакав да го оставам Рајко и поднесов документи за развод, но тој имаше врски во Крагуевац и успеа да договори Марија да му припадне. Доживеав тежок нервен слом и реков: „Па, нека биде како што е“. Се откажувам од развод, се откажувам од се“. Сега, после толку години, можам да кажам, можеби мораше да биде така – изјави тогаш Верица и призна дека нејзиниот поранешен сопруг имал проблеми со алкохолот.

 

– Едноставно не можам да верувам дека две чаши ракија можат да сменат човек. Сите го сакаа затоа што беше дружељубив, пријател до коска, но кога испи две-три пијачки повеќе не беше тој човек. Тешко се справив со тоа, не сум само јас, тоа сме сите ние, вклучително и свекор, свекрва, снаа… – изјавила пејачката и открила зошто настрадала.

– Бев дете, што знаев на 18 години. Многу криев, дури и од моите родители. Да знаеше тато, ќе го распарчеше. Па, некогаш можев да го сокријам, некогаш не – се присети поранешната пејачка.

– Решив кога Марија ќе заврши гимназијата, јас да завршам. Мислам дека го имав најтажниот и најкраткиот развод во историјата. Рајко сакаше да се коцка и му должеше пари на еден дечко, дојде дома и ми рече: „Треба да ми дадеш пари да се вратам“, а јас му реков: „Добро, колку е?“, и тој одговорил 1.000 марки. И јас на шега велам дека ќе му дадам 1500 марки, но дека потпишува заеднички развод. А тој само вели: „Нема проблем, повикај адвокат и дај ми ги парите“. Полека реков, ајде прво да одиме кај адвокатот. И да одиме, потпиша, ги зеде парите и си замина, а јас сум разведена жена – рече таа и додаде:

– Се најдов во чудо, тоа чувство – дали да плачам, дали да се смеам. Адвокатот ме гледа и ми вели: „Вера, сакаш ли чаша вода?“, а јас го прашувам: „Може ли да се напијам убаво кафе?“ И не ме прашувај ништо“. Го гледам тоа кафе, пушам цигара и се прашувам – имам дваесет и нешто години, толку многу енергија, да не зборувам за мојата убавина, младост, пеење, пари, готвење, се наеднаш да ми пресече. Веројатно мислеше дека хартијата трпи сè – изјави Верица која се разведе од Рајко во 2003 година.

фото:Instagram printscreen/ vericaserifovicofficial/ You Tube/ Nenty News

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More