18.8 C
Skopje
Thursday, August 18, 2022

Veneno Roadster е најскапиот Lamborghini продаден на аукција

Најчитани вести

Еден од хиперавтомобили со најрадикален дизајн е Lamborghini Veneno, а истиот неодамна беше продаден на аукција.

Veneno Roadster беше произведен во 9 примероци пред шест години, а основната цена изнесуваше 4,5 милиони долари.

Veneno Roadster e продаден за 8,3 милиони долари што е рекорд за Lamborghini кој е продаден на аукција.

Овој автомобил има поминато само 324 км. и сè уште има фабрички гуми, а внатрешностa изгледа беспрекорно.

На истата аукција продадени се Koenigsegg One:1 за 4,6 милиони долари, Bugatti Veyron za 1,31 milion долари, Aston Martin One-77 за 1,55 милиони долари и LaFerrari за 2,19 милиони долари.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com