Home » Вечерва почнува Евровизија

Вечерва почнува Евровизија

by Журнал.мк

Вечерва во Малме со почеток во 21 часот ќе се одржи првото полуфинале на 68-от Избор за песна на Евровизија, а за пласман во финалето се борат 15 земји. За пласман во финалето се борат 15 земји. Од земјите од регионот, втора по ред настапува Србија, а седма Хрватска.

Вечерва пред публиката од земјите на големата петорка ќе се претстават и Велика Британија и Германија, како и домаќинот Шведска.

Годинешното издание на Евровизија го одбележа и политичката ситуација во светот, особено војната во Газа. Има негодувања затоа што на Израел му беше дозволено да учествува, а Русија претходно беше исфрлена поради војната во Украина.

Како што претходно одлучи МРТ, Македонија не учествува изборот за песна на Евровизија веќе втора година по ред.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More