Home » Веќе следната недела има еден неработен ден

Веќе следната недела има еден неработен ден

by Журнал

По празничниот продолжен викенд, веќе следната недела ќе имаме еден неработен ден. Понеделник, вторниот ден Божиќ ќе биде неработен ден.

Министерството за труд и социјална политика ја објави програмата на неработни денови за 2024 година. Согласно со Законот за празниците на Република Македонија во 2024 година неработни денови се:

За сите граѓани на РСМ

• 07 јануари (недела), Божик, првиот ден на Божик според православниот календар, односно 08 јануари (понеделник) е неработен ден

• 06 мај (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден според православниот календар

• 10 април (среда), Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам

• 01 мај (среда), Ден на трудот

• 24 мај (петок) „Св. Кирил и Методиј“- Ден на сесловенските просветители

• 02 август (петок), Ден на Републиката

• 8 септември (недела), Ден на независноста, односно 09 септември (понеделник) е неработен ден

• 11 октомври (петок), Ден на народното востание

• 23 октомври (среда), Ден на македонската револуционерна борба

• 8 декември (недела), “Св. Климент Охридски”, односно 09 декември (понеделник) е неработен ден.

За граѓаните од православна вероисповед

• 06 јануари (сабота), Бадник, ден пред Божик

• 19 јануари (петок), Богојавление (Водици)

• 03 мај (петок), Велики Петок, петок пред Велигден

• 21 јуни (петок), Духовден, петок пред Духовден

• 28 август (среда), Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица)

За граѓаните од католичка вероисповед

• 01 април (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден

• 01 ноември (петок), Празникот на сите светци

• 25 декември (среда), првиот ден на Божик. За граѓаните од муслиманска вероисповед

• 16 јуни (недела), Курбан Бајрам, првиот ден на Курбан Бајрам

За граѓаните припадници на албанската заедница во РСМ

• 22 ноември (петок), Ден на албанската азбука

За граѓаните припадници на српската заедница во РСМ

• 27 јануари (сабота), Свети Сава За граѓаните припадници на ромската заедница во РСМ

• 08 април (понеделник), Меѓународен ден на Ромите За граѓаните припадници на влашката заедница во РСМ

• 23 мај (четврток), Национален ден на Власите За граѓаните припадници на еврејската заедница во РСМ

• 12 октомври (сабота), Јом Кипур, првиот ден на Јом Кипур

За граѓаните припадници на бошњачката заедница во РСМ

• 28 септември (сабота), Меѓународен ден на Бошњаците За граѓаните припадници на турската заедница во РСМ

• 21 декември (сабота), Ден на настава на турски јазик.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More