32.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Вашиот мозок е буден, a не можете да се движите: Што точно е парализа во сон и како се појавува?

Најчитани вести

Иако делува страшно, не треба да се плашиме од тоа

Парализата во сон е состојба во која едно лице е веќе будно и целосно свесно, но не може да се движи или да зборува. Луѓето кои го доживуваат ова обично чувствуваат тежина врз себе, како нешто да ги притиска.

Ако сте се разбудиле среде ноќ и сте се обиделе да се помрднете, а вашето тело не реагирало, сте доживеале парализа во сонот.

Понекогаш многу луѓе мислат дека тоа е сон на почетокот, но чувството е многу невообичаено бидејќи тие се свесни за тоа што се случува.

Околу 7,6 проценти од луѓето го доживеале овој феномен, а многу од нив редовно се соочуваат со оваа необична појава. Постои можност дека сте го доживеале, но не се сеќавате на тоа.

Што е парализа во сон?

Парализата во сон е состојба во која едно лице е свесно, но не може да се движи. Обично се јавува при заспивање или будење. Многумина тврдат дека парализата е често придружена со халуцинации, што ја прави ситуацијата уште пострашна.

Губење на контролата врз телото

Без оглед колку и да се трудите, ако доживеете парализа во сон, ништо не можете да направите за да го разбудите вашето тело. Некои можат да ги поместат прстите и прстите, предизвикувајќи нивно конечно будење. Луѓето често го опишуваат ова искуство како „надвор од тело“. Парализата во сон може да трае од неколку секунди до неколку минути.

Главните симптоми на парализа на спиењето се халуцинации и кошмари. Сепак, овие соништа се многу различни од класичните. Всушност, овие „халуцинации“ се случуваат кога умот е буден, а тоа ја прави ситуацијата навистина вознемирувачка.

Додека се парализирани, луѓето честопати гледаат необични сенки или појави и слушаат морничави звуци. Понекогаш ова е комбинирано со чувството дека некој ве влече од кревет, имате впечаток дека лебдите или чувствувате вибрации како минуваат низ вашето тело. Многумина чувствуваат очај и паника или вознемиреност затоа што не се во состојба да се движат.

Парализата во сон е постара отколку што мислите

Експертите тврдат дека луѓето тоа го забележале подолго време бидејќи има многу приказни и легенди од целиот свет кои опишуваат слично искуство. Луѓето го доживуваа ова како еден вид демонска опсада или дури и киднапирање вонземјани.

Важен пример поврзан со парализа во сон е ренесансната слика на швајцарскиот уметник Анри Фузели. На него се гледа како демонот седи на женските гради.

Што навистина се случува?

Кога спиеме, телото влегува и излегува од РЕМ фазата. Мозокот испраќа команда до мускулите да се релаксираат и ние влегуваме во состојба на целосна релаксација. Оваа состојба е неопходна за ограничување на физичките движења за време на спиењето. Парализа во сон се јавува кога телото има „проблем“ со таа транзиција. Будни сме, но мускулите не успеваат да излезат од состојбата на одмор и целосна релаксација.

Постојат неколку можни објаснувања за халуцинации. Една од нив е дека делот од нашиот мозок кој е одговорен за страв и чувства е многу активен во фазата РЕМ. Функционира, иако ништо околу нас не сугерира опасност. Така, мозокот го активира овој механизам и се создаваат морничави сенки и звуци.

Фактори кои можат да доведат до парализа во сонот

Парализата во сон е природен феномен. Може да му се случи на секого, без оглед на возраста, полот или медицинската состојба. Сепак, научниците идентификуваа некои фактори кои се поврзани со зголемен ризик од парализа во сон.

Ова првенствено може да биде лош сон, или разни нарушувања на спиењето, како што се несоница, нарколепсија и недостаток на сон. Исто така, забележано е дека парализата на спиењето е почеста кај луѓето кои работат во неколку различни смени.

Исто така, експертите утврдија дека спиењето на грб е важен фактор во парализата во сон. Лицето е поранливо поради поголем притисок врз белите дробови и дишните патишта.

Друг фактор може да биде генетиката, бидејќи парализата во сонот е наследна.

Сепак, менталното здравје, исто така, игра важна улога. Врската помеѓу парализата во сон и менталното здравје допрва треба да се испитува, но статистичките податоци покажуваат дека луѓето со траума или анксиозност имаат поголем ризик од овој феномен.

Како да се справите со тоа?

Дефинитивно е многу непријатно и вознемирувачко искуство, но не носи никаква реална опасност, бидејќи не му штети на организмот. И, колку и да звучи непријатно, засега нема лек. Општо, експертите советуваат да се прифаќаат поздрави навики за спиење.

Легнување и будење секој ден во исто време, избегнување кофеин пред спиење, како и избегнување на спиење на грб или стомак.

Најважно е да останете смирени и да оставите таа епизода да заврши сама.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com