32.8 C
Skopje
Thursday, August 18, 2022

Вартоломеј: Никогаш нема да ја признаеме т.н. Црногорска православна црква

Најчитани вести

Единствената канонска црква во Црна Гора е Митрополијата црногорско-приморска на Српската православна црква и ние никогаш нема да ја признаеме т.н. Црногорска православна црква, изјави вселенскиот патријарх Вартоломеј.

Во интервју за српски Курир, Вартоломеј рече дека по барање на митрополитот Амфилохије, тој напишал писмо до црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ, во кое му порачува да не презема понатамошни чекори кон усвојување и спроведувањето на законот за верски заедници.

– Тој закон не е праведен. Што се однесува до Вселенската патријаршија, единствената канонска црква во Црна Гора е Митрополијата црногорско-приморска на Српската православна црква и единствениот канонски архиепископ во Црна Гора е митрополитот Амфилохије – рече вселенскиот патријарх.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com