Home » Утре се полага на вториот изборен предмет од матурата

Утре се полага на вториот изборен предмет од матурата

by Журнал.мк

Од Државниот испитен центар очекуваат да проработи свеста кај матурантите и кај тестаторите. Едните сериозно да го сфатат последиците од препишувањето, а другите да ги зајакнат контролите за да не се повтори ланското сценарио каде беа откриени 3.000 ученици како прават препис на тестот по англиски.

Институциите завршија со координација. Дел од мерките и паѓање на матурскиот испит и поголема контрола на социјалните мрежи, во случај да не се појави нова вибер група, но овој пат со тестот по англиски.

Државната матура треба да претрпи реформа, препишувањето е резултат на застарениот модел, сметаат од Младинскиот образовен форум, според кој, виновни за масовното препишување се и младите но и тестаторите кои го дозволиле тоа.

Резултатите од тестирањето ќе бидат објавени на 8-ми јули, за кога ќе се знае, кој матурант ја паднал матурата.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More