Home » Утре почнува седницата за избор на Влада

Утре почнува седницата за избор на Влада

by Журнал.мк

Собраниската седница за избор на новата Влада почнува утре, а треба да заврши најдоцна до недела на полноќ.

Мандатарот Христијан Мицкоски најави дека при заклетвата ќе го употреби уставното име на државата.

Владата е избрана ако за неа гласало мнозинството од вкупниот број пратеници. Претседателот на Собранието го известува претседателот на државата за изборот на Владата.

Новата Влада што ја предложи Мицкоски ќе брои 24 члена, сметајќи го и премиерот.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More