Home » Утре ќе се протестира во Скопје: „СТОП за извршителите“

Утре ќе се протестира во Скопје: „СТОП за извршителите“

by Журнал.мк

Утре, 11 03 2024 во 12:00 часот пред Министерството за правда во Скопје, здруженијата „Човекот над профитот”, „Но Пасаран”, КСОМ и ПЦЕР ќе одржат мирен протест.

-Го повикуваме министерот за правда и Владата да се изјаснат зошто не се применуваат промените во Законот за облигациони односи од страната на извршителите, а се однесуваат на застарувањето на долгови, изгласаните од Собранието и во службен весник објавени пред повеќе од седум месеци и покрај потврденоста на уставноста на законот од Уставниот суд во месец јануари 2024 и одлуката на Законодавно правната комисија во Собранието дека не е потребно автентично толкување на законот. Утре ќе се поднесуваат писмени барања од граѓани за примена на законот кај министерот за правда. Здруженијата се соединети во – борба за правда, борба против мафијашката спрега доверители, судии, фирми за наплата на побарувања, прподавници за пари извршители и низа на корумпирани државни службеници, велат организаторите.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More