Home » Уставен суд не може да избере наследник на Кацарска

Уставен суд не може да избере наследник на Кацарска

by Журнал.мк

Пропаднаа четири обиди за да се избере идната претседателка на Уставниот суд на Република Северна македонија. Кандидатки за прв човек на судот се уставните судијки Татјана Васиќ-Бозаџиева и Ана Павловска-Данева. За да се избере претседател на судот е потребно дво третинско мнозинство односно еден кандидат да има 6 гласови од вкупно 9 уставни судии. Судиите во текот на денот гласаа во два наврати, па дадоа пауза па гласаа уште два пати, но во ниту еден случај една од кандидатките не го добила потребниот број гласови.

„Согласно Деловникот постапката за избор се повторува се додека не се избере претседател на Уставен суд“, велат од судот.

Според информациите од судот гласањето продолжува утре во 10 часот. Инаку на актуелната претседателка Добрила Кацарска мандатот и истекува на 2 јуни.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More