Home » Уште една земја ги забрани Kaspersky и WeChat

Уште една земја ги забрани Kaspersky и WeChat

by Lina Muslija

Kaspersky и WeChat се забранети од канадските владини уреди од безбедносни причини, иако компаниите мислат дека има и други причини.

Ова не е прв пат двете апликации да бидат забранети на северноамериканскиот континент, бидејќи претходно беа забранети и на уредите на американската влада.

Kaspersky, добро познат антивирус, и WeChat, сервис за пораки, наводно имаат врски со Русија и Кина, соодветно, па оттука и одлуката на друга западна сила да ги исфрли од официјалните кругови.

Во соопштението на канадските власти се наведува дека „двете апликации претставуваат неприфатливо ниво на ризик за приватноста и безбедноста, поради потенцијалната поврзаност со владите кои би можеле да се обидат да ја загрозат безбедноста на Канада и нејзините сојузници“.

И WeChat и Kaspersky одговорија на забраната обвинувајќи ги геополитичките тензии и идеологијата наместо безбедносните грижи.

Kaspersky издаде соопштение во кое се вели дека „нема докази или правилна постапка за да се оправдаат овие дејствија“, додавајќи дека одлуката е само „одговор на геополитичката клима, а не сеопфатна проценка на интегритетот на производите и услугите на Kaspersky“.

Слично на тоа, на брифинг со новинарите, портпаролот на WeChat рече: „Се надеваме дека канадската страна ќе ги отфрли идеолошките предрасуди, ќе ги почитува принципите на пазарната економија и ќе обезбеди фер, праведна и недискриминаторска деловна средина за кинеските претпријатија“.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More