Home » Уништувачки ураган се приближува кон Јамајка

Уништувачки ураган се приближува кон Јамајка

by Журнал.мк

Уништувачкиот ураган Берил се движи кон Јамајка, додека жителите ги прават последните подготовки за доаѓањето на моќната бура од петта категорија, која однесе најмалку шест животи и предизвика значителни штети во југоисточните Кариби. Со максималната постојана брзина на ветровите од над 160 километри на час, ова е најраниот атлантски ураган од оваа категорија во годината откако се прават мерењата во последните стотина години.

Се очекува ураганот да ја погоди Јамајка во следните часови, по што ќе се упати кон Кајманските Острови и полуостровот Јукатан.

Мајкл Бренан, директорот на Националниот центар за урагани на САД, изјави дека ураганот носи ветрови од 249 километри на час и се очекуваат опасни бранови високи до дури 2,7 метри.

Во некои области на земјата се очекуваат 30 сантиметри дожд, што може да доведе до поплави и свлечишта.

На Јамајка е на сила вонредна состојба и е прогласена зона на катастрофа уште пред доаѓањето на ураганот.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More