Home » Унгарија останува со замрзнати европски фондови и покрај договорот за помош за Украина

Унгарија останува со замрзнати европски фондови и покрај договорот за помош за Украина

by Журнал

Европските фондови за Унгарија ќе останат замрзнати и покрај договорот за помош за Украина што го договорија земјите-членки, изјави дипломат на ЕУ веднаш по објавувањето на договорот, пренесуваат британските медиуми.

Лидерите на ЕУ денеска едногласно се согласија да и дадат на Украина дополнителни 50 милијарди евра помош, надминувајќи го неколкунеделното противење од Унгарија.

Според дипломатот, Унгарија мора да ги исполни своите обврски за исполнување на условите за добивање средства од ЕУ.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More