Home » Унгарија од денеска претседава со ЕУ

Унгарија од денеска претседава со ЕУ

by Журнал.мк

Претседателството на Унгарија со Европската унија под мотото „Да ја направиме Европа повторно голема“ го враќа проширувањето меѓу приоритетите. Унгарија, како претседавач, ќе се залага за доследна и заснована на заслуги политика на проширување оти ЕУ не може да биде целосна без прием на државите од Западниот Балкан.

За време на унгарското претседателство земјите од регионот ќе бидат канети на консултации во рамки на самитот на ЕУ-Западен Балкан, и ќе се одржат меѓувладини конференции со кандидатите. Унгарија смета дека основен интерес на унијата е да се одржи стабилноста на непосредното соседство и Западниот Балкан, во догледна иднина да се приклучи на ЕУ.

Останатите шест приоритети на унгарското претседателство се однесуваат на новиот европски договор за конкурентност, зајакнување на европската одбранбена политика, спречување илегална миграција, регионален развој, земјоделска политика ориентирана кон земјоделците и решавање на демографските предизвици.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More