Home » УНЕСКО пак доаѓа во Охрид – дивоградбите се множат

УНЕСКО пак доаѓа во Охрид – дивоградбите се множат

by Журнал

Мониторинг мисија на УНЕСКО доаѓа овој месец да изврши увид во Охридскиот регион, да види колку од дадените препораки се исполнети.

Една од најважните е справувањето со дивоградбите, за кои според екологистите и граѓанските активисти ништо не е преземено.

Остануваат на ставот дека се зголемува бројот на градби без дозвола.

Реагира и Охрид SOS, кој нагласува дека крајбрежјето е под зголемен притисок на узурпација и уништување, а институциите молчат.

Активистите стануваат се погласни и велат дека ниту една од 12-те препораки не е исполнета.

Експертите на УНЕСКО по увид на состојбата ќе треба да одлучат дали Охридскиот регион ќе се најде на листата на загрозено светско наследство.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More