Home » Улиците за игра денес празни, децата се повеќе стануваат зависници од телефоните

Улиците за игра денес празни, децата се повеќе стануваат зависници од телефоните

by Журнал.мк

Се наоѓаме во време во кое децата и младите се зависници од мобилните телефони и постојно се им раце, велат анкетираните штипјани за М-Нет телевизија. Во ова време не само децата туку родителите и сите останати користат мобилни телефони се занимаваат и учат нешто. Но, за децата влијае многу негативно затоа што постојано се на телефоните, а не како порано да си играат на улиците.

Изјава 6085 00:05(не) 00:20(научеш) лепено 00:25(врз) 00:54(кој)

„Не само децата и старите се зависни од тоа. Во наше време го немаше тоа, но сега ние иако сме стари повеќето сме со мобилни телефони. Има занимација има што да се виде и што да се науче. Врз децата негативно, тоа ногу лошо, малите децашто се учат уште од две години три телефонот да го држат, тоа не е било во наше време. Биле сме повеќето на улицата надвор излезени играле сме си дружиле сме се. Сега децата ги држат телефоните цело време уклучени се и уопште немаат рекреација. Инаку телефонот е добра ствар зависи за кој.“

„Е да зависници се од телефоните цело време се на нив, слушат, гледат, пратат. Треба да се контролира си го замараат мозокот, аи очите ќе ги болат. Се може да се гледа на тоа.“

„Негативно затоа што децата се никакви веќе. На телефоните, на интернет на се, интернето е веќе на телефоните.“

„Има го тоа малку што се по критични и критикуват многу не треба, треба да се конторилраме што ќе кажеме.“

Соогласни штипјаи дека телефоните влијаат негативно врз децата, затоа и децата се такви какви што се. Се зголемува бројот на дечиња кои носат очила, си ги замараат мозочињата со непотребни информации. Штипјани на ова ја гледат кривицата врз родителите кои треба да водат контрола врз своите деца, и да поминуваат заедно со нив време на рекреацијa.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More