Home » Украинците тврдат дека оштетиле Су-57, најсовремениот руски авион

Украинците тврдат дека оштетиле Су-57, најсовремениот руски авион

by Журнал.мк

На 8 јуни 2024 година, повеќенаменски ловец Су-57 беше соборен во областа на аеродромот Ахтубинск во регионот Астрахан на Руската Федерација, кој се наоѓа на 589 километри од борбената линија“, соопштија тие.

Тие објавија и сателитски снимки кои наводно ги докажуваат нивните тврдења, а на кои може да се види Су-57 како стои на аеродромот на 7 јуни, додека снимките од 8 јуни ги покажуваат последиците од нападот.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More