Home » УКИМ ќе го одбележи Светскиот ден на науката за мир и развој

УКИМ ќе го одбележи Светскиот ден на науката за мир и развој

by Журнал.мк

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје денеска ќе го одбележи Светскиот ден на науката за мир и развој – 10 Ноември, кој е прогласен од Обединетите нации.

На најдобрите научници и на најдобриот уметник од факултетите на Скопскиот универзитет ќе им бидат доделени награди кои ќе им ги врачи ректорката на УКИМ, проф. д-р Биљана Ангелова. Ќе биде организирана и дебата на тема „Науката на УКИМ во функција на подобро општество“.

-На Светскиот ден на науката за мир и развој се потсетуваме на значајната улога која ја има науката во нашето општество и во секојдневниот живот. Токму поради тоа, УКИМ, кој има цел да е отворен универзитет со европски вредности, видлив и препознатлив во меѓународниот високообразовен и научно-истражувачки простор, секоја година го одбележува овој ден, соопшти Скопскиот универзитет.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More