Home » УЕФА покрена истрага против херојот на Турција кој прослави со забранет знак

УЕФА покрена истрага против херојот на Турција кој прослави со забранет знак

by Журнал.мк

Мерих Демирал, турскиот фудбалер, се најде сред скандал поради неговиот потег синоќа по вториот гол во победата на неговиот тим над Австрија од 2-1.

Откако постигна погодок за 2-0 во 59. минута, Демирал со двете раце покажа знак поврзан со озлогласената турска екстремистичка организација „Сиви волци“, позната по својата неофашистичка идеологија, како и масакри, атентати и бомбашки напади, што ја поттикна УЕФА да започне истрага .

Во оваа прилика зборуваше и Ненси Фесер, германската министерка за внатрешни работи:

„Нема место за симболи на турската екстремна десница на стадионите во Германија. Користењето на Европското првенство за промовирање на расизмот е целосно неприфатливо“, напиша таа на социјалната мрежа Х.

Самиот Демирал негираше:

„Начинот на кој славев има врска со мојот турски идентитет“, објасни тој.

Интересно е што овој симбол, познат и како „поздрав на волкот“, беше забранет од властите во Австрија и Франција, додека во Германија се до 2011 година се користеше како знак во образовните институции со кој наставниците им порачуваа на учениците да бидат потивки.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More