15.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

Турција спасила 80 ​​мигранти во Егејското Море

Најчитани вести

Турција спаси речиси 80 ​​баратели на азил, вклучително и група што грчката крајбрежна стража ја истуркала назад во турските територијални води во Егејското Море, изјавил во понеделникот безбедносен извор цитиран од турската агенција „Анадолија“.

Деветнаесет баратели на азил останале заглавени во гумен чамец откако им се расипал моторот и биле спасени покрај брегот во округот Мармарис во југозападната турска провинција Мугла, соопштил изворот, кој побарал да не биде именуван.

Друга група од 34 баратели на азил била спасена од турската крајбрежна стража, која спроведувала рутинска патрола крај брегот на областа Бодрум во провинцијата Мугла.

Во одделен случај, друг тим на крајбрежната стража на Турција бил испратен покрај брегот на Ајвачик во северозападна провинција Чанакале за да спаси 26 баратели на азил. Азилантите се обидувале да стигнат до грчкиот остров Лезбос со гумен чамец и со чамец за спасување.

Безбедносни извори соопштиле дека барателите на азил биле вратени назад во турските територијални води од страна на грчката крајбрежна стража. По рутинските проверки, сите баратели на азил биле одведени во провинцискиот орган за миграција.

Турција е клучна транзитна точка за барателите на азил кои сакаат да преминат во Европа за да започнат нов живот, особено оние кои бегаат од војна и прогонства.

На почетокот на оваа година, Турција ги отвори своите порти за нелегалните мигранти кои сакаат да стигнат до Европа, обвинувајќи ја ЕУ дека не ги исполнила своите ветувања според Договорот за мигранти во 2016 година.

Турција во повеќе наврати ја осуди незаконската практика на Грција за принудно враќање на барателите на азил, велејќи дека со тоа ги крши хуманитарните вредности и меѓународното право со загрозување на животот на ранливите мигранти, вклучително и жени и деца.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com