9.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Турција го лансираше првиот комуникациски сателит (ВИДЕО)

Најчитани вести

Турскиот сателит 5А беше лансиран рано утрово од базата Кејп Канаверал на Флорида. Ова беше прво лансирање во 2021 година за SpaceX.

Сателитот ќе се стационира во орбитата за четири месеци и ќе почне да служи во втората половина од 2021 година изјави турскиот заменик министер за транспорт и инфраструктура.

Тој рече дека 5А е сателит од најновата генерација кој ќе овозможи зголемување на можностите за истражување на вселената.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести