Home » Тупанчески стана шести македонски амбасадор во Белград

Тупанчески стана шести македонски амбасадор во Белград

by Журнал

Новоименуваниот вонреден и оплномошен амбасадор на Република Македонија во Белград, проф.д-р Никола Тупанчевски денеска на српссиот претседател Александар Вучиќ, на свечена церемонија му ги предаде акредитивните писма, јави дописникот на МИА од Белград.

– Предавањето на акредитивните писма на претседалот на Србија Александар Вучиќ, преставува формално отпочнување на можноста соработката меѓу овие две држави да биде подобрена и истоврмено да се надгради. Ова е вистински момент и во своите тези што ги бранев пред македонското собрание напоменав дека се работи за период што има ренесансен карактер и кој во иднина треба да преставува иницијална каписла во остварувањето на сите замислени можности и форми за соработка, изјави амбасадорот Тупанчески.

Проф.Д-р Никола Тупанчески со предавањето на акредитивните писма, по пауза од седум годиник, стана шести македонски амбасадор во Република Србија.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More