Home » Три причини зошто роботите наскоро ќе станат значително покорисни

Три причини зошто роботите наскоро ќе станат значително покорисни

by Lina Muslija

Намалувањето на цените на роботите им овозможува на истражувачите полесно да пристапат до напредната технологија

Роботиката е на прагот на значајни промени. Полето долго време го одржуваше ветувањето дека роботите ќе ги преземат рутинските домашни работи, но до сега тие соништа беа неостварливи.

Сега, благодарение на иновациите во хардверот, развојот на вештачката интелигенција и подобриот пристап до податоците, роботите се поблиску до тоа да станат наши секојдневни асистенти.

Еве три главни причини зошто оваа трансформација е близу.

1. Подостапниот хардвер ги проширува границите на истражувањето

Намалувањето на цените на роботите им овозможува на истражувачите полесно да пристапат до напредната технологија. „Stretch“, робот дизајниран за широка употреба, чини околу 18.000 долари и тежи само околу 25 килограми, што го прави достапен за поширок опсег на корисници и истражувачи.

2. AI го трансформира „мозокот“ на роботот

Вештачката интелигенција сега им овозможува на роботите да учат и да се прилагодуваат врз основа на нивната непосредна околина, што е големо подобрување во однос на претходните модели кои бараа детално програмирање за секоја задача. Моделот на Google RT-2 користи комбинација од визуелни и лингвистички податоци за да му овозможи на роботот сам да ги извршува задачите.

3. Поопширни податоци за побрзо учење на роботите

Иницијативите како Open X-Embodiment Collaboration придонесуваат за побрзо и поефикасно учење на роботите давајќи им пристап до обемни бази на податоци со различни вештини. Ова им овозможува на роботите побрзо да научат нови способности, што ги прави покорисни во практични апликации.

Со овие клучни иновации, роботите би можеле да се преселат од лаборатории во нашите домови и работни простори, зголемувајќи ја ефикасноста и отворајќи нови можности за технолошки напредок.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More