Home » Треба да се сменат седум закони за да се намалат платите на функционерите, рече Битиќи

Треба да се сменат седум закони за да се намалат платите на функционерите, рече Битиќи

by Журнал.мк

Не може со еден закон да се адресираат сите 1.260 функционери, потребни се седум законски измени, рече вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, прашан дали ставката за платите на функционерите е опфатена со буџетот.

„Измената во еден закон значи дерогирање одредени права од друг закон, што е противуставно. Работната група го разгледува тоа и набргу ќе има предлог за пред Владата, а потоа да биде проследен и до Собранието“, рече вицепремиерот.

Како што додаде, со буџетот сега се планираат одредени скратувања на обврските за зголемување на платите.

„Тоа што беше најавено помпезно дека ќе има зголемување, нема да се случи. Беше најавено дека заради методологијата сите функционери ќе добијат повисоки плати, но тоа нема да се случи в година и го нема“, рече Битиќи.

Најави скратување во други области во коишто има непродуктивни трошоци.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More