Home » Трамп треба да плати 83,3 милиони долари отштета на Џин Керол за клевета

Трамп треба да плати 83,3 милиони долари отштета на Џин Керол за клевета

by Журнал

Поротата во федералниот суд во Њујорк му нареди на поранешниот американски претседател Доналд Трамп да плати отштета од 83,3 милиони долари на Елизабет Џин Керол, која го обвини дека ја уништил нејзината репутација на доверлива новинарка со негирање дека ја силувал пред речиси три децении.

„Ова е апсолутно смешно. Не се согласувам и ќе поднесам жалба за целиот овој лов на вештерки во режија на Бајден, фокусиран на мене и на Републиканската партија. Нашиот правен систем е надвор од контрола и се користи како политичко оружје. Ова не е Америка“, рече Трамп.

Керол (80) за време на судењето сведочеше дека Трамп (77) ја силувал во стоковната куќа „Бергдорф Гудман“ на Менхетен кон крајот на 1995 година, а потоа ја нарушил нејзината репутација со тоа што во октомври 2022 година напишал дека нејзините тврдења се целосна измама и лага.

Тогаш Трамп тврдеше дека Керол, поранешна колумнистка на магазинот „Ел“ и регистриран член на Демократската партија, ги фабрикувала наводите за да ја зголеми продажбата на нејзините мемоари од 2019 година и политички да му наштети.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More