Home » Трагедија во Италија: Снежна лавина усмрти двајца планинари

Трагедија во Италија: Снежна лавина усмрти двајца планинари

by Журнал

Лавината турнала една од жртвите во езеро во близина на дното на падината, додека друго тело било пронајдено закопано во снегот, соопшти италијанската алпска спасувачка служба
Телата на двајца планинари биле пронајдени на италијанските Алпи во близина на Швајцарија, откако загинале во снежна лавина.

Лавината турнала една од жртвите во езеро во близина на дното на падината, додека друго тело било пронајдено закопано во снегот, соопшти италијанската алпска спасувачка служба.

Операцијата за пребарување започнала откако чуварите на блискиот насип пријавиле дека виделе како лавина погодила двајца планинари, соопштија локалните власти.

Првата потрага по планинарите, која се одвивала пеш, била неуспешна, па бил употребен хеликоптер.

И покрај силните ветрови, хеликоптерот успеал да го приземји спасувачкиот тим со помош на единица за кучиња.

Идентитетот на жртвите не е соопштен.

Лавината удри на ниво од 2 200 метри во долината Формаца во регионот Пиемонт во северозападна Италија, соопшти спасувачката служба.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More