15.8 C
Skopje
Thursday, June 17, 2021

Toyota ќе го претстави новиот електричен SUV во Шангај

Најчитани вести

Toyota ќе го претстави својот нов електричен SUV на Саемот за автомобили во Шангај кој почнува на 21 април.

На објавениот тизер се најавува претставувањето на новиот електричен автомобил, а се гледа само предниот дел. Според гласините станува збор за електричен SUV кој ќе ја носи ознаката BZ.

Засега не е познато дали станува збор за концепт или за продукциски автомобил. На Toyota ѝ е потребен уште еден електричен модел за да остане во игра.

Од Toyota се очекува и нова технологија за батерии кои би требало да се најдат во продажба до 2023 или 2024 година.  

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести