Home » Toyota ги откри европските спецификации за новиот Land Cruiser

Toyota ги откри европските спецификации за новиот Land Cruiser

by Lina Muslija

Toyota има сериозни планови за новиот Land Cruiser. Откако го најави триумфалното враќање на својот теренец во Северна Америка, јапонскиот производител ги објави деталите за новиот модел во Европа и за одредени меѓународни пазари.

Способниот оф-роуд теренец и 4×4 ги следи стапките на поголемиот Land Cruiser 300 и се базира на GA-F платформата на Toyota. Јапонската марка истакнува дека новата шасија е 50% поригидна од онаа на моделот од претходната генерација и дека ова, во комбинација со новата платформа, резултира со подобри перформанси надвор од патиштата, како и подобрено возење на самиот пат.

Многу други карактеристики ја зголемуваат привлечноста на новиот Land Cruiser. На пример, доаѓа со електричен серво управувач кој ветува дека ќе го намали повратниот удар на груби површини, а истовремено обезбедува помазно и подиректно чувство. Овој систем, исто така, и овозможи на Toyota да го имплементира Land Tracing Assist во пакетот за активна безбедност и помош на возачот Safety Sense.

Toyota Land Cruiser

Дизајн

Кога станува збор за дизајнот, крупниот цврст изглед го изразува квалитетот „назад кон неговото потекло“ на новиот Land Cruiser, но исто така е многу практичен со пристапот на функцијата што следи, велат од Toyota. Кога е надвор од патот, на новиот Land Cruiser му помагаат пократките надвиснувања напред и назад, извајаните агли и стеснет долен дел од телото, а деловите од каросеријата се дизајнирани за лесна замена во случај на оштетување.

Гледано од профил, надворешниот дизајн прикажува класична силуета на Land Cruiser, со силни хоризонтални линии. Целокупната должина е 4.920 милиметри, ширина 1.980 мм и висина 1.870 мм, додека меѓуоскиното растојание е 2.850 мм.

Внатрешноста нуди избор од конфигурации со пет или седум седишта, со дизајн кој ја евоцира силата и функционалноста на автентичен теренец. За тоа се забележливи деталите како што се хоризонтално распоредената табла со инструменти и прекинувачите кои се обликувани за лесно ракување, дури и кога се вози по предизвикувачки терен.

Моторни единици

Иако Toyota сè уште не објави детали за погонската група за секој специфичен пазар каде што ќе се продава новиот Land Cruiser, од компанијата истакнаа дека моделот ќе биде лансиран со 2,8-литарски турбодизел мотор во Западна Европа. Овој мотор произведува 203 КС и е поврзан со осумстепен автоматски менувач Direct Shift. Иако 203 КС можеби не изгледаат многу за возило со оваа големина, Toyota потврди дека новиот Land Cruiser може да влече до 3.500 килограми. Исто така, откри дека на почетокот на 2025 година електрифицирана погонска група која комбинира дизел мотор со 48-волтен благ хибриден систем ќе се приклучи во гамата.

Toyota Land Cruiser

Toyota, исто така, рече дека новиот Land Cruiser добива анти-рол шипка со исклучување, што е првпат кај еден модел на марката и треба да ги зголеми уште повеќе неговите акредитиви за теренски пат. Направени се и различни надградби на системите Multi-Terrain Monitor и Multi-Terrain Select.

Визуелно, две различни верзии на Land Cruiser ќе се продаваат со различен изглед на предницата. Едниот ќе има поедноставни тркалезни фарови, додека другиот ќе има премиум фарови кои ќе работат хоризонтално. Моделот со тркалезни LED фарови ќе се продава исклучиво како варијанта „First Edition“. Ќе бидат произведени само 3.000 примероци на Land Cruiser First Edition, а претпродажбата ќе започне во октомври.

Цените за европските верзии се уште не се потврдени.

Toyota Land Cruiser
Toyota Land Cruiser
Toyota Land Cruiser
Toyota Land Cruiser
Toyota Land Cruiser
Toyota Land Cruiser
Toyota Land Cruiser
Toyota Land Cruiser
Toyota Land Cruiser
Toyota Land Cruiser

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More