25.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Toyota во Европа ќе се фокусира само на електричните возила

Најчитани вести

Раководството на Toyota објави дека компанијата решила да се фокусира пред се на развојот на електричните возила за европскиот пазар. Во моментов половина од продажбата на Toyota о Европа е на хибриди.

Логиката на Јапонците е дека ако ги купуваат хибридите од Европа, тогаш тие брзо ќе го свртат фокусот кон целосно електрични возила. Така, ова постепено ќе ги замени традиционалните и европските модели со електрична енергија.

За таа цел Јапонците ќе се фокусираат на изградба на мрежа за брзо полнење зошто во спротивно нема да можат да ги наговорат европските купувачи да купат електрични возила.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com