Home » Тошковски избрал 14 началници, ама15-тиот во Тетово не успеал

Тошковски избрал 14 началници, ама15-тиот во Тетово не успеал

by Журнал

Од МВР сè уште не потврдуваат дали Владата му го одбила предлогот на техничкиот министер за внатрешни работи Панче Тошковски за поставување нов началник на СВР Тетово. За овој сектор долго време се шпекулираше дека постојат внатрешни судири.

Тошковски, има законско право да избере 15 позиции за распоредување на свои кадри. Тој рече дека Владата му одобрила 14 од 15 позиции. Едниот бил отфрлен без образложение. Од Владата за ТВ Алсат рекле дека не може да се објават информации ако тоа се случило во затворената сесија.

Во меѓувреме, пред неколку дена, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски, изјави дека на местото началник на тетовската полиција, ќе биде избран кадар во координација со градоначалникот на Тетово, Биљал Касами.

Кадровски промени се законско право на техничкиот министер за внатрешни работи, за да обезбеди оперативно функционирање на министерството до изборите, односно сè додека му трае мандатот.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More