Home » Тошковски домаќин на министерски состанок во рамките на Процесот за соработка во Југоисточна Европа

Тошковски домаќин на министерски состанок во рамките на Процесот за соработка во Југоисточна Европа

by Журнал.мк

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски беше домаќин на министерскиот состанок ж„Трендови и предизвици во регионалната безбедносна соработка во регионот во Југоисточна Европа низ призмата на организираниот криминал со акцент на шверцувањето мигранти и трговијата со луѓе и нејзино натамошно унапредување“, кој се одржува во рамките на Процесот за соработка во Југоисточна Европа.

Во рамките на овој состанок министерот Тошковски имаше свое обраќање, во кое истакна дека oсобено му е драго што меѓу нас имаме присуство на речиси сите учесници на Процесот, застапени на разно ниво, докажувајќи ја посветеноста на оваа иницијатива, поддршката што заеднички ја нудиме за да ги зачуваме мирот, безбедноста, стабилноста, солидарноста и добрососедските односи, кои веќе се признаени и на европско ниво. Воедно, потенцира дека oрганизираниот криминал забрзано се развива во светот и претставува растечка закана за општествата и граѓаните. Еволутивен и повеќедимензионален по карактер, организираниот криминал се приспособува на новите технологии и брзата дигитализација, што доведува до нови предизвици во одржувањето на безбедноста како на регионално така и на светско ниво.

„Нашето заедничко дејствување е важно и корисно не само за пошироката јавност туку и за граѓаните на нашите земји за чие добро и безбедност работиме и ние како службеници во министерствата. Постабилна, побезбедна, економски напредна Југоисточна Европа, тоа им го должиме на нашите граѓани. Да продолжиме да работиме заедно за тоа и да им го обезбедиме“, потенцира Тошковски.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More