Home » Тоше, Влатко, Есма, Пепи… концерт во чест на овие кои заминаа, а нивната музика остана да живее

Тоше, Влатко, Есма, Пепи… концерт во чест на овие кои заминаа, а нивната музика остана да живее

by Журнал.мк

Под мотото „Легендите живеат вечно“, на 28-ми октомври во „Македонска филхармонија“ ќе се одржи концерт во чест на оние кои прерано си заминаа, со цел да им се одаде почит за се она што го оставија зад себе. Ја испишаа музичката историја, а можеа уште толку многу.

Вечер исполнета со композиции, силни емоции, како времеплов низ македонската музичка историја, во изведба на најпопуларните македонски музички пејачи, а во придружба на Камерниот Оркестар- најавуваат од организацијата на концертот.

Додаваат дека за време на настанот публиката ќе има можност да се потсети на нашите легендарни музичари, чии песни останаа да се слушаат и до денес. Тоше, Влатко, Гоце, Пепи, Есма, Драган….

-Ќе се потсетиме на момчето со ангелски глас, којшто ги поместуваше границите и го обединуваше Балканот со својата музика Тоше Проески, ќе ги пееме песните на рокерот со нежна душа Влатко Илиевски, нема да ги заборавиме и Есма Реџепова, Гоце Арнаудов, Зафир Хаџиманов, Драган Вучиќ како и многу други.

Музичкиот свет прерано го напуштија многу македонски имиња, но нивните песни нема да избледат. Заминаа, но ќе останат делата. Тие остануваат вечни, како спомен за оние со кои се радувавме, растевме, тагувавме…Легендите живеат вечно, затоа што има млади таленти кои живеат со нив, во ова време.

Многу музика и пеење, уште повеќе емоции и по некоја солза е она што не очекува на 28-ми октомври-информираат.

Картите веќе се пуштени во продажба и можат да се купат по цена од 600 денари преку продажната мрежа на www.kupikarta.com, Розе Веро 2 и ЈК Травел во Бисер.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More