Home » Тони Цетински под ИСТРАГА заради ЛАЖНИ ПОТВРДИ

Тони Цетински под ИСТРАГА заради ЛАЖНИ ПОТВРДИ

by Lina Muslija

Тони Цетински е под истрага заради лажни потврди за вакцинација против Ковид 19, пишува Јутарњи лист.

Покрај него, под истрага се и познатата уметничка Лана Кос, сопственичка на еден клуб, ТВ водителка и нејзиниот сопруг, бројни приватни претприемачи, поранешен учесник во шоуто Големиот брат, како и бројни спортисти, туристички водичи, стоматолози, таксисти…

Како што пишува Јутарњи лист, УСКОК пред 13 месеци поднел обвинение против 14 лица за давање мито во замена за невистинита регистрација за вакцини против Ковид 19. купени за најмалку 100 евра, под лупа ставиле вкупно 243 лица.

УСКОК ги обвинува овие лица дека биле во Загреб од јули до октомври 2021 година, иако знаеле дека не се вакцинирани против Ковид 19 и затоа немаат право на ЕУ дигитален сертификат за ковид, од медицинската сестра П.Р. во Здравствениот дом Загреб Запад, но преку посредник, побарале лажно да се внесат во информативниот систем на Министерството за здравство дека се вакцинирани.

Оваа медицинска сестра оттогаш го напуштила споменатото работно место. Наводно со 11 посредници заработила над 28.000 евра и 36.000 куни кои си ги поделиле меѓу себе. Во своја одбрана П.Р. претходно изјавила дека не ги познава луѓето кои ги внесувала во системот, туку само посредниците кои и носеле списоци со податоци и пари.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More