Home » Токаев именува нов премиер – Смаилов ја презема контролата по бранот протести во Казахстан

Токаев именува нов премиер – Смаилов ја презема контролата по бранот протести во Казахстан

by Журнал.мк

Претседателот на Казахстан денеска го именуваше Алихан Смаилов за премиер на Казахстан, соопшти претседателската прес-служба.

– Со оваа уредба го именувам Смаил Алихан Ашанович за премиер на Република Казахстан – се наведува во указот, а го пренесува руската агенција ТАСС.

На 5 јануари, во светло на ескалацијата на протестните собири, казахстанскиот претседател ја прифати оставката на претходната влада предводена од Аскар Мамин.

Смаилов (49) е прв вицепремиер од мај 2020 година.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More