Home » Тивкиот убиец „убива 12 здрави млади луѓе секоја недела“ со ненадејна срцева смрт

Тивкиот убиец „убива 12 здрави млади луѓе секоја недела“ со ненадејна срцева смрт

by Журнал.мк

Уништената мајка, чија ќерка била погодена од „тивок убиец“, за кој експертите велат дека убива најмалку 12 најмногу здрави млади луѓе неделно, ги предупредува другите за суровата состојба, пишува „Мирор“.

Хилари Николс, која ја загуби својата ќерка Клариса во мај, вели дека немало никакви знаци пред таа ненадејно да падне на планинарењето во Франција. 20-годишната девојка од Лондон беше национален тркач и беше спортска уште од мали нозе. Две недели по нејзината смрт, лекарите сфатиле дека има недијагностицирана срцева болест.

Еден од 300 луѓе можеби е носител на оваа состојба, вели добротворната организација „Кардиолошки ризик кај млади“, а Хилари сега ги повикува спортските клубови да им дадат на младите спортисти задолжителен скрининг на срцето од специјалисти.

Хилари рече: „Одеднаш, Клариса ги подаде рацете пред неа и рече: „О не“. Таа потоа паднала во прегратките на нејзината пријателка… Полицијата рече дека дури и да се случило во болница, „ништо не можело да и помогне“, бидејќи тоа е толку голема експлозија што се случува во срцето. Немаше трага од ништо пред ова, така што тоа беше таков шок“.

Проф. Мери Шепард патолог специјализирана за срцеви заболувања кои предизвикуваат ненадејна срцева смрт кај младите, изјави дека таа мисли дека бројот на смртни случаи е всушност потценет.

„Од младите помлади од 35 години, ако треба да кажам колку починале ненадејно, би рекла 20 неделно. Тоа би била мојата проценка од разговорот со луѓе и семејства низ целата земја.

Сега, Хилари се залага да се воведе повеќе скрининг на млади и здрави спортисти во обид да се разбере повеќе за состојбата и да спречи повеќе неочекувани смртни случаи.

„Ако има нешто што можам да направам за да спасам нечиј друг живот, навистина сакам да се борам за тоа“, додаде таа.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More