Home » Тикток забранет во Непал

Тикток забранет во Непал

by Lina Muslija

Властите во Непал објавија дека ја забраниле употребата на апликацијата во земјата бидејќи, според нив, „ги нарушува социјалната хармонија и семејните структури“. Како што пренесува „Економист“, овој потег следува откако владата на Непал им нареди на компаниите што управуваат со глобалните платформи за социјални медиуми да основаат локални канцеларии во земјата.
Непалските власти рекоа дека Тикток има содржини што поттикнуваат верска омраза, насилство и сексуална злоупотреба, кои доведоа до конфликти во реалниот живот што бараат распоредување на полициските сили и воведување полициски час, пишува „Њујорк тајмс“.
Кинеската матична компанија на Тикток не го коментира случајот, но претходно таквите забрани ги нарече „погрешни“. Тикток е забранет во Индија од 2020 година, а апликацијата исто така предизвика загриженост во САД, ЕУ и во Канада за наводно споделување чувствителни податоци на корисници со кинеската влада.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More