20.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Tesla својот Cybertruck pick up ќе го претстави на 21 ноември

Најчитани вести

Илон Маск Директорот на компанијата Tesla и официјално потврдил дека претставувањето на pick up возилото Cybertruck ќе се случи на 21-ви ноември тековната 2019 година на настан во Лос Анџелес.

Илон Маск (Elon Musk) откри некои информации за  pick up возилот со име Cybertruck, уште во летото минатата 2018 година кога рекол дека ќе има штекери за приклучување на алати за целодневна работа на терен без потреба од генератор!

Во јануари тековната 2019 изјавил дека овој pick up би требало да биде подготвен до летото и дека и дека ќе биде нешто сосема уникатно.

Потоа во јуни годинава кажа дека ќе биде подобар од Ford F-150 кога станува збор за функционалноста на камионетот, a едновремено ќе биде и подобар спортски автомобил од стандардниот Porsche 911!.

Во моментов компанијата Tesla во понуда има три електрични модели : седан модел Model S и Model 3 како и SUV Model X.

Се очекува кон крајот на наредната 2020 година да стартува и продажбата на crossover автомобилот Model X, a веќе се претставени новите верзии на Teslа Roadster и Semi камион.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com