7.8 C
Skopje
Saturday, May 21, 2022

Tesla разгледува локации за изградба на фабрика во Европа

Најчитани вести

Раководни лица на Tesla активно работат на изнаоѓање на соодветна локација за изградба на европската фабрика на американскиот производител.

Иако претходно се збореше за изградба во Франција, Австрија, Холандија и Велика Британија, сепак изборот дефинитивно паднал на Германија каде во моментов тим на Tesla ги анализира можностите за изградба на фабрика.

Во моментов се разгледуваат неколку локации во германските сојузни држави Северна Рајна Вестфалија и Долна Саксонија.

Илон Маск, првиот човек на Tesla претходно потврди дека новата фабрика ќе биде изградена во близина на Франција или Бенелукс со цел да се олесни и намалат трошоците за логистика.

претходниот член,Map Kit: Новитетот на Huawei
Следната статијаVolkswagen ќе го менува своето лого

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com