Home » Температурите се спуштија дури за 30 степени во споредба од оние кои ги имавме до вчера и завчера – Ладното време тек почнува

Температурите се спуштија дури за 30 степени во споредба од оние кои ги имавме до вчера и завчера – Ладното време тек почнува

by Журнал.мк

Иако до пред ден-два имавме навистина летни температури на Балканот, и во Македонија, денес тие во регионот се пониски дури и за 30 степени, па така во многу делови од регионот истите се спуштија и до 0 степени, на повисоките места и на планините тие се под нулата. Секако ова е проследено и со обилни врнежи од снег.

Токму ова е поради спуштањето на Арктичкиот воздух преку Атлантикот, односно од северозапад.

Ладното време и со чести врнежи од дожд и снег ќе се задржи најмалку 8 до 10 денови.

И најпознатиот Хрватски метеоролог, Дино Дундиќ го прогнозира истото што и ние, еве што напиша тој утринава на неговата популарна фејсбук страница

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More