Home » Течат роковите за тужба до Управниот суд за гласањето во Ларце

Течат роковите за тужба до Управниот суд за гласањето во Ларце

by Журнал.мк

Течат роковите за тужба до Управниот суд откако Државната изборна комисија вчера го отфрли приговорот на Европскиот фронт предводен од ДУИ за изборни нерегуларности на прегласувањето во тетовското село Ларце во Општина Желино.

Сè уште е неизвесно дали ДУИ воопшто ќе поднесе тужба. Рокот истекува доцна вечерва.

По отворањето на гласачкиот материјал и повторното пребројување на ливчињата, Државната изборна комисија вчера го отфрли приговорот на ДУИ со кој се бараше прегласување на избирачкото место 2101 во тетовското село Ларце во Општина Желино. По прегласувањето на ова гласачко место на 22 мај, Коалицијата на ДУИ изгуби едно пратеничко место на сметка на Коалицијата Вреди. ДУИ се жалеше на неправилности, но нивниот приговор беше отфрлен со 6 гласа, а само потпретседателката на ДИК Дитмире Шеху, која е предлог на ДУИ, гласаше за прифаќање на приговорот.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More